Jak założyć firmowy fanpage na Facebooku? - Agencja Wrocławska

Jak założyć firmowy fanpage na Facebooku?

Agata Nycz | 16.04.2021

Zgodnie z regulaminem Facebooka, żeby reklamować firmę i mieć dostęp do wszystkich funkcji musisz mieć wiedzę jak to zrobić. Prowadzenie konta marki na profilu prywatnym jest zabronione. W tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, aby zacząć już od zaraz!

Fanpage na Facebooku a profil prywatny – czym się różni?

Fanpage na Facebooku jak sama nazwa wskazuje to strona dla fanów. Profil prywatny służy do komunikacji osobistej, tak więc Fanpage to idealne miejsce dla marki. Kiedyś potencjalnego klienta mogliśmy po prostu zaprosić do znajomych, ponieważ nie było czegoś takiego jak konto firmowe czy konto osobiste. Zgodnie z teraźniejszym regulaminem działanie na profilu osobistym w celach firmowych jest zabronione.

Co jest lepszym wyborem – profil osobisty czy fanpage?

Profil prywatny na Facebooku może publikować treści jedynie do znajomych oraz część informacji, których nie chcemy, żeby były widoczne ukrywać. Fanpage jest domyślnie publiczny – pozwala nam korzystać z płatnej reklamy, analizować statystyki profilu i badać grupę docelową. W przypadku prowadzenia strony firmowej na Facebooku zalecam wybrać opcje Fanpage.

Założenie Fanpage na Facebooku

Tworzenie strony oraz prowadzenie fanpage na fb jest w pełni darmowe. Nie obawiaj się, że Facebook pobierze od Ciebie jakiekolwiek opłaty. Oczywiście istnieją płatne reklamy oraz promowanie postów natomiast podjęcie decyzji, czy będziesz z takich udogodnień korzystać pozostaje w Twoich rękach.

Jeżeli nie posiadasz konta na platformie, pierwszą możliwością stworzenia fanpage’a jest na stronie głównej.

założenie konta na facebooku

Drugą opcją jest stworzenie strony, gdy posiadamy już konto na FB.

strony na facebooku
Utwórz nową stronę na facebook
jak założyć stronę firmową na fb

Skonfigurowanie profilu

Nieważne, którą opcją z powyższych założysz swój Fanpage, to i tak czeka Cię konfiguracja profilu. Będziesz musiał podać szereg informacji i określić rodzaj konta. Od początkowych, bardzo ogólnych informacji Facebook będzie wymagał podania bardziej szczegółowych. Facebook posiada opcję pominięcia tego kroku i uzupełnienia go później, natomiast z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej to zrobić od razu – przecież i tak prędzej czy później będziesz musiał to zrobić. Ilość informacji, którą podasz zależy od tego, jak Twój Fanpage będzie opisany i w jakiej kategorii się znajdzie. Dzięki temu będzie polecany on innym użytkownikom, którzy lubią podobne strony w podobnej tematyce.

Zalety strony firmowej na Facebooku

Najlepszym przykładem będzie wykres:

najczęściej używane social media

Źródło: slideshare. net/DataReportal/digital-2021-poland-january-2021-v01

– YouTube jest zdecydowanie najpopularniejszy w naszym kraju. Korzysta z niego 25,9 mln widzów. Na YouTube znajdujemy filmy, muzykę oraz video instruktażowe. Reklama w tym serwisie dociera do 72,9% populacji. Na kolejnym miejscu plasuje się Facebook.

– Wbrew powszechnej opinii Facebook to wcale nie miejsce tylko dla młodzieży. Okazuje się, najbardziej angażuje osoby od 35 roku życia w górę! Z reklamą możemy tam dotrzeć nawet do 18 mln Polaków.

Możemy wywnioskować z tego, że skoro tyle osób korzysta z FB to w dzisiejszych czasach firmy wręcz POWINNY zakładać strony firmowe oraz wykorzystywać ten fakt.

 • Dzięki możliwości reklamy dotrzesz do osób, które marki nie znają, ale wykazują spore prawdopodobieństwo zainteresowania ofertą – możesz ją dopasować do spersonalizowanej grupy odbiorców.
 • Prowadzenie fanpage umożliwia stały i szybki kontakt z klientami, którzy szybko otrzymują odpowiedzi na pytania, np. przez chatbota lub odpowiadanie na komentarze i czy też wiadomości.
 • Masz dostęp do panelu reklamowego Facebook Ads – jest to narzędzie, które zapewnia emitowanie i monitorowanie reklam, zarządzanie stronami, kontami reklamowymi i aplikacjami.
 • Budujesz wizerunku i rozpoznawalność marki. Poprzez aktywne, systematyczne i długofalowe działania, ale również dopasowane do grupy odbiorców, wzmacniają pozycję marki na rynku.
 • Fanpage na Facebooku to także strona internetowa i również jest dostrzegana przez roboty wyszukiwarek, a co za tym idzie – podlega pozycjonowaniu. Zadbaj więc o to, aby wszędzie gdzie jest to możliwe, umieszczać linki do twojej facebookowej strony. To samo zrób na fanpage’u – koniecznie dodaj odnośnik do twojej firmowej witryny.

Pozyskiwanie nowych, potencjalnych klientów

Generowanie leadów to nieodłączna część procesu firmy, której największym celem jest sprzedaż produktów czy usług. Strona firmowa na Facebooku jest doskonałym narzędziem do zbierania ich. Mamy wiele sposobów do generowania swoich potencjalnych klientów. Można w poście, który dodajesz umieścić link odsyłający do witryny, na której znajduje się CTA. Jednak nie zapominaj o przyciskach, dzięki którym w każdej chwili można się z Tobą skontaktować.

cta na facebook

Pierwszym krokiem do zostawienia danych kontaktowych jest zainteresowanie odbiorców, pokazanie im, że opłaci się wejść na inny poziom „relacji”. Dobrą metodą na zainteresowanie użytkowników Facebooka są różnorodne posty – dużą popularnością i zasięgiem cieszą się filmy lub zdjęcia „zza kulis”. Każdy z nas jest ciekawy, jak tak naprawdę wygląda Wasza praca. Pokaż, że też jesteś „normalnym” człowiekiem, nie musisz dodawać samych sztywnych treści – od tego jest strona internetowa firmy.

Na Facebooku tak jak na Instagramie istnieje możliwość relacji. Jeżeli nie chcesz dodawać luźnych treści jako post umieść je właśnie w relacji! Możesz zobaczyć, kto to widział lub zobaczyć reakcję twoich obserwatorów (każdy z nich może zareagować emotikonką lub wysłać do Ciebie wiadomość odnośnie wstawionej relacji). Jest to świetna opcja do nawiązania relacji z daną osobą.

Żeby uzyskać większy rozgłos zawsze możesz poprosić swoich znajomych lub obserwujących do udostępniania Twoich treści na swoich profilach czy relacjach. Wtedy istnieje możliwość dotarcia do szerszego grona a może do potencjalnego leada.

Świetną robotę robią również opinie Twoich klientów umieszone w Social Mediach (wizytówka Google, Facebook). Zachęcaj więc swoich partnerów do udostępniania zdania na Wasz temat, ponieważ dla osób, które rozważają podjęcie z Wami współpracy jest to istotna kwestia.

Harmonogram wpisów

Niezależnie od tego w jakiej działasz branży dobrze wiesz, że potrzebujesz relacji z klientami. Właśnie dlatego musisz wykorzystać ten potencjał, jakim jest Facebook i rozpisać już na samym początku harmonogram wrzucania wpisów na stronę. Jeśli nie będziesz tego robił regularnie, utracisz 90% tego potencjału, co przełoży się na utratę podobnie dużego procentu potencjalnych klientów. To działa tak samo jak z Instagramem. W innym artykule rozpisałam dokładnie jak prowadzić profil biznesowy na Instagramie.

 • Zaplanuj swoje działania na początku miesiąca lub w każdy poniedziałek
 • Publikuj wpisy 2-3 razy w tygodniu
 • Sprawdź, w jakie dni i w jakich godzinach masz największy ruch na stronie
 • Wykorzystaj, że Facebook wprowadził możliwość automatycznej publikacji postów w określonym przez nas czasie:
harmonogram postów na fb
 • Wchodź w interakcje z obserwatorami
 • Publikuj posty tematyczne raz na tydzień
 • Wrzucaj luźne treści, otwórz się 🙂

Oto Twój cały przepis na sukces. Pamiętaj jednak, że to proces długotrwały i nie możesz się poddać po tygodniu czy dwóch. Mimo tego, że trwa to długo to na pewno ilość obserwatorów oraz nowych klientów Ci to wynagrodzi.

Podsumowanie

Nadszedł czas na zadanie sobie pytania, czy warto założyć firmowy profil na Facebooku? Oczywiście, że tak! Po przeczytaniu powyższego artykułu chyba nie ma co to tego żadnych wątpliwości. Media społecznościowe dają wiele możliwości i sprawiają, że nawet najmniej znane firmy zdobywają szczyty. Na początku drogi konta firmowego weźmy pod uwagę cele, jakie chcemy zrealizować poprzez stronę marki na tym serwisie społecznościowym. Założenie konta jest początkiem wyzwania, jakie stoi przed marką, ale niezwykle istotnym. To właśnie na początku tworzymy koncepcję, badamy rynek, budujemy swoją grupę docelową, określamy cele. Do dzieła!

Agata Nycz
Copywriter

Aktualności

Program afiliacyjny oraz partnerski - czym są i jak działają?

Chcesz zarabiać przez internet, ale nie wiesz, jak zacząć? Rozwiązaniem może być marketing afiliacyjny i programy partnerskie. To proste, skuteczne i coraz popularniejsze metody zarobku online. W tym artykule wyjaśniamy, czym są te programy, jak działają i dlaczego warto się nimi zainteresować. Dowiesz się także, jak wybrać najlepszy program partnerski i jak skutecznie promować produkty czy usługi, aby maksymalizować swoje zyski.

Analiza SWOT - mocne i słabe strony przedsiębiorstwa

Analiza SWOT to jedna z metod analizy strategicznej przedsiębiorstwa. Charakteryzuje się prostotą w zastosowaniu, a jednocześnie dostarcza wartościowych informacji o mocnych i słabych stronach firmy, szansach oraz zagrożeniach. Jest ona pierwszym etapem w planowaniu strategicznym, oferującym klarowny obraz pozycji firmy na rynku i wskazującym kierunki rozwoju.

Jak stworzyć skuteczną strategię marketingową? Definicja, rodzaje strategii i przykłady

Efektywna strategia marketingowa to fundament sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Niezależnie od wielkości czy branży, kluczowe jest zrozumienie i spełnianie potrzeb klientów. Marketing ewoluuje, przestając być tylko narzędziem promocji, a stając się istotnym elementem strategicznego planowania w biznesie. Jego rola decyduje o pozycji firmy na rynku, zyskach i dalszym rozwoju.

Czym jest lejek sprzedażowy? Budowa, etapy i przykłady zastosowania

Lejek sprzedażowy to narzędzie kluczowe w marketingu i sprzedaży. Działa jak mapa, przedstawiając każdy etap, przez który przechodzi klient, od pierwszego kontaktu z marką aż do finalizacji transakcji. Zrozumienie, czym jest lejek sprzedażowy i jak efektywnie go zastosować, jest niezbędne dla każdej marki, która chce skutecznie pozyskiwać nowych klientów i maksymalizować sprzedaż.