Agencja SEO Agencja SEO
530 554 037 kontakt@agencjawroclawska.pl

Jak działa Facebook Ads?

Zastanawiasz się nad wprowadzeniem płatnych reklam dla swojej firmy na portalu Facebook? Facebook Ads umożliwia takie działania. Jest to narzędzie Facebooka, które zostało stworzone do reklamowania produktów, stron oraz promowania postów. Co to dokładnie jest Facebook Ads i na czym polegają reklamy? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
04.02.2022 |   Agata Nycz
Agata Nycz

Copywriter w Agencji Wrocławskiej

Po co korzystać z narzędzi Facebook Ads?

Zastanawiasz się nad wprowadzeniem płatnych reklam dla swojej firmy na portalu Facebook? Facebook Ads umożliwia takie działania. Jest to narzędzie Facebooka, które zostało stworzone do reklamowania produktów, stron oraz promowania postów. Co to dokładnie jest Facebook Ads i na czym polegają reklamy? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Co to jest Facebook Ads?

Facebook Ads, czyli narzędzie reklamowe portalu społecznościowego Facebook, które umożliwia wyświetlanie reklam produktowych, filmowych, kolażowych oraz promujących posty na tablicy i relacjach Facebook. Kampanie Facebook Ads jest formą marketingu internetowego (na tablicy Facebook, Instagram oraz Messenger), które umożliwiają wyświetlanie reklamy na tablicach portali społecznościowych, na podstawie wybranej wcześniej przez reklamodawcę grupy docelowej. Reklamodawca płaci, kiedy reklama zostanie wyświetlona przez użytkownika. Poprzez korzystanie z Facebook Ads możemy zwiększyć zasięg postów, poszerzyć grupę odbiorców, zebrać dane kontaktowe do osób lub rozpowszechnić popularność witryny internetowej, co przekłada się na zwiększenie sprzedaży.

Rodzaje reklam Facebook Ads:

Obraz

Najpopularniejszym formatem reklamy na Facebooku jest pojedyncze zdjęcie lub grafika. Reklamy ze zdjęciami pojawiają się płynnie w kanale aktualności użytkownika, ponieważ wyglądają jak każdy inny wpis treści. Reklamy obrazowe są idealnym rozwiązaniem dla firm, które rozpoczynają przygodę z Facebook Ads, ponieważ wymagają tylko jednej grafiki i kilku zdań tekstu. Są łatwe do ustawienia, a mogą przyciągnąć ruch na fanpage lub stronie internetowej.

Film
Reklamy wideo to popularne narzędzie Facebook Ads, które służy do zwiększenia zaangażowania odbiorców. Dzięki wideo można zyskać bardzo pozytywne wyniki reklamy. Wideo jest odtwarzane automatycznie, gdy użytkownicy przewijają stronę, dlatego łatwo przyciągnąć uwagę odbiorców.

Pokaz slajdów

Ten typ reklamy Facebook Ads wymaga stworzenia pokazu slajdów ze zdjęć w ilości od 3 do 10, aby pokazać produkty lub udostępnić jakieś informacje. Tworząc reklamę w formie pokazu slajdów możesz przesłać ją jako wideo lub skorzystać z narzędzia Facebooka do tworzenia pokazu slajdów.

Karuzela

W tym typie Facebook Ads pozwala na wrzucenie większej ilości zdjęć/filmików w jedną reklamę. Karuzela pozwala na udostępnienie kilku kart z informacjami na temat produktów lub usług. Dzięki tej funkcji możesz do każdej karty dodać inny opis i link.

Promowanie postów

Posty, które są udostępniane na fanpage są promowane i rozpowszechniane przez narzędzie Facebook Ads. Służy to zwiększeniu popularności oraz rozpowszechnieniu profilu na portalu Facebook.

Pozyskiwanie kontaktów

Facebook Ads umożliwia stworzenie formularza z zapisywaniem danych potencjalnych klientów i osób, które chcą zapisać się na kurs lub chcą znaleźć się w bazie danych danej firmy. Narzędzie to pozwala za pomocą Facebooka uzyskać więcej kontaktów dla firmy. Jeżeli nie chcemy specjalnie tworzyć formularza, reklama może zostać ustawiona jako przenośnik do strony internetowej z formularzem kontaktowym.

Jak znaleźć odpowiednią grupę docelową do reklamy Facebook Ads?

Dzięki dokładnemu dobraniu grupy docelowej możemy liczyć na wyższe wyniki naszej reklamy Facebook Ads. Zdefiniowanie odpowiedniej grupy docelowej powinniśmy zacząć od kilku podstawowych pytań na temat odbiorców naszej reklamy: ile mają lat, jakiej są płci, czym mogą się interesować, gdzie pracują, jakie mają hobby i styl życia, jakich produktów szukają, z jakich portali i aplikacji korzystają. Po odpowiedzi na te pytania wypełniamy formularz zapisywania grupy docelowej na Facebooku i później możemy korzystać z zapisanej grupy docelowej w każdej kampanii Facebook Ads.

Co dają nam reklamy Facebook Ads?

Narzędzie Facebook Ads umożliwia nam wybranie celu każdej ustawionej reklamy. Wybranie odpowiedniego celu jest kluczowe, ponieważ narzędzie Facebook będzie wyświetlało reklamy z nastawieniem na osiągnięcie założonego celu.

Istnieje kilka kategorii celów, które możemy założyć:

  • Świadomość (świadomość marki, budowanie zasięgu) idealne dla klientów, które chcą poszerzyć bazę swoich klientów i zwiększyć zainteresowanie marką.
  • Wynagrodzenie (ruch, zaangażowanie, instalacja gry/aplikacji, wiadomości, zakup) dla firm, które chcą przełożyć ruch na sprzedaż produktów.
  • Konwersja (wizyty w sklepie, sprzedaż z katalogów) organizacje, które chcą zarabiać na sprzedaży.

Zalety reklam Facebook Ads

Największą zaletą prowadzenia reklam Facebook Ads jest szybkie dotarcie do potencjalnych klientów lub zwiększenie zasięgu profilu. W linki, formularze oraz posty klikają osoby, które są zainteresowane danym produktem czy firmą. Kolejną zaletą reklam Facebook Ads jest natychmiastowy efekt. Jeśli reklama została poprawnie utworzona z nastawieniem na odpowiednią grupę docelową od razu widać ruch i kliknięcia link. Zaletą Facebook Ads jest samodzielne ustawienie kosztów związanych z reklamą. Można swobodnie wybrać budżet, na który dana firma może sobie pozwolić. Podczas aktywnej reklamy Facebook Ads możesz swobodnie obserwować, ile środków zostało wydanych oraz ile osób jest zainteresowanych ofertą, produktem lub ile jest nowych zaangażowanych w profil użytkowników. Dodatkowo przez narzędzie Facebook Ads możemy ustawić wyświetlanie reklam na Instagramie i Messengerze.

Aktualności