Teksty SEO - co to jest? jak je pisać? jak wykorzystać słowa kluczowe? - Agencja Wrocławska

Teksty SEO - co to jest? Jak je pisać?

Agata Nycz | 31.05.2022

Jakie mają znaczenie treści SEO w pozycjonowaniu strony internetowej?

Treści SEO odgrywają dużą rolę w pozycjonowaniu i wpływają na pozycje stron w organicznych wynikach wyszukiwania. Odpowiednio zoptymalizowana treść SEO kieruje roboty na właściwe tory, wspomaga proces pozycjonowania i buduje widoczność strony. Wielokrotnie można usłyszeć, że najważniejszym czynnikiem rankingowym jest wartościowa treść na stronie, jednak trzeba pamiętać, że musi być ona zgodna z zasadami SEO.

Jakie są zasady tworzenia treści SEO?

Po pierwsze tekst SEO ma być przejrzysty i czytelny dla odbiorcy. Trzeba skupić się na tym, aby był zwięzły i treściwy. Koniecznie trzeba zadbać o przyciągający tytuł, który zawiera słowa kluczowe, ale jednocześnie jest krótki i nie przytłacza odbiorcy. Google docenia treści bogate i unikatowe, dlatego warto inspirować się z innych stron internetowych i blogów, ale nie zgapiać tekstu słowo po słowie. Długość tekstów SEO powinna zależeć od miejsca publikacji i ilości dobranych fraz. Proces SEO przyśpieszy się dzięki oryginalnym tekstom na stronie, dlatego trzeba unikać plagiatów.

Jak wybierać słowa kluczowe?

Odpowiednie dobranie słów kluczowych to połowa sukcesu pisania tekstów SEO, ponieważ docierają one do określonej grupy docelowej i osiągają zamierzony cel biznesowy. Słowa kluczowe odgrywają ważną rolę w strukturze strony, tekstach SEO, budowie menu oraz w procesie pozyskiwania linków. Dobór słów kluczowych warto rozpocząć od sporządzenia listy najważniejszych pojęć i tematów dla strony internetowej. Początkowo należy stworzyć kilka kategorii tematycznych danej strony internetowej, do których później dobiera się bardziej szczegółowe słowa kluczowe. Tworząc i optymalizując treści na stronę czy bloga warto używać synonimów głównego słowa kluczowego lub używać konkretnego słowa kluczowego w różnych odmianach gramatycznych. Tekst SEO należy odpowiednio nasycić słowami kluczowymi, szczególnie w różnych formach, wtedy tekst będzie naturalny w odbiorze. Natomiast celem nie powinna być jak największa liczba danych fraz, lecz przemyślane rozmieszczenie ich w tekście SEO.

Jak odpowiednio zaplanować długość treści SEO?

Długa treść, która jest przesycona słowami kluczowymi niekoniecznie oznacza najlepszą treść SEO. Dla wyszukiwarki Google ważną rolę odgrywa tekst, który zaspokaja potrzeby użytkowników. Nie ma jednej ogólnej wytycznej jak długi powinien być tekst SEO. Dobranie odpowiedniej długości wpisu określa temat, branża oraz konkurencja. Nie powinno się specjalnie wydłużać tekstu SEO, aby tylko umieścić w nim więcej słów kluczowych, ponieważ teksty mają być przede wszystkim naturalne.

Jest podział pomiędzy tekstami SEO na krótkie i długie.

Do tekstów krótkich zaliczamy pozycje takie jak: infografiki, newslettery, wpisy w mediach społecznościowych oraz krótkie artykuły blogowe. Takie treści powinny być łatwe i przystępne, aby nie zająć czytelnikowi dużo czasu.

Natomiast treści długie to: poradniki, ebooki, wywiady, webinary oraz wpisy blogowe. Długie treści SEO zawierają więcej informacji na dany temat i wzbudzają większe zaangażowanie odbiorców.

Każda z tych treści jest wartościowa pod kątem pozycjonowania strony internetowej. Najważniejsze podczas tworzenia treści SEO jest analiza konkurencji i informacji zwrotnych od użytkowników. Jeśli widzisz, że konkurencja tworzy kompleksowe treści SEO na dane słowo kluczowe to pójdź w jej ślady.

Aby treści SEO osiągnęły oczekiwane rezultaty należy je odpowiednio zoptymalizować. Należy pamiętać, że teksty mają być wartościowe i przyjazne dla klienta. Dodatkowym atutem będzie odpowiedni dobór słów kluczowych, ale bez przesycenia treści SEO tymi frazami. Słowa kluczowe mają być dobrane na podstawie kategorii produktowych i wyszukiwań użytkowników, a sama długość tekstu powinna być dobrana na podstawie konkurencji i oczekiwań potencjalnych klientów.

Agata Nycz
Copywriter

Aktualności

Co to jest agencja content marketingowa i czym się zajmuje?

Agencje content marketingowe pozwalają firmom na wprowadzanie tej metody, dostarczając im profesjonalnie przygotowane treści, które są następnie przekazywane odbiorcom, u których wywołują określone działania i reakcje.

Chat GPT - co to jest?

Chat GPT to rodzaj sztucznej inteligencji, która pozwala na generowanie tekstu na podstawie dużych zbiorów danych tekstowych i udzielanie odpowiedzi na pytania w sposób bardziej naturalny niż inne modele. Jest często wykorzystywana w różnych aplikacjach do automatyzacji obsługi klienta i jest cennym narzędziem dla firm, które chcą zwiększyć efektywność swojej pracy.

Analiza słów kluczowych

Pytanie, które zapewne pojawia się na początku analizy, to kto jest realnym konkurentem, a także, na jakie frazy jest widoczny? Często partnerzy, z którymi pracuję, mają świadomość rynku i bardzo precyzyjnie są w stanie wskazać firmy, z którymi chcą konkurować. Zdarza się jednak, że otwierając nowy biznes lub wchodząc w nowy rynek, nie mamy jeszcze w jego obszarze wiedzy eksperckiej i niezbędna jest więc analityka.

Agencja reklamowa. Co to jest? Czym się zajmuję?

Niezależnie od tego, jaka jest specyfika Twojej branży, konkurencyjność oraz jakie usługi świadczysz, to każda firma pragnie wyróżnić się wśród innych oraz przedstawić swoją ofertę w najlepszym świetle. Aby miało to miejsce, niezbędna jest odpowiednia promocja marki, która uwzględni wszelkie założenia i oczekiwania przedsiębiorstwa. Z pomocą przychodzi agencja reklamowa, która bez najmniejszego problemu zajmie się reklamą Twojej firmy w sieci.