Agencja SEO Agencja SEO
530 554 037 kontakt@agencjawroclawska.pl

Teksty SEO - co to jest? Jak je pisać?

Teksty SEO to sztuka pisania wartościowych tekstów na strony internetowe, czyli przyjaznych dla klienta oraz dla wyszukiwarek internetowych. Teksty SEO to podstawowy element każdej strony internetowej, dzięki której wyszukiwarki mogą określić zawartość konkretnej podstrony. Unikalne i odpowiednio zoptymalizowane treści SEO powinny znajdować się na stronach firmowych, jak i sklepach internetowych
31.05.2022 |   Agata Nycz
Agata Nycz

Copywriter w Agencji Wrocławskiej

Jakie mają znaczenie treści SEO w pozycjonowaniu strony internetowej?

Treści SEO odgrywają dużą rolę w pozycjonowaniu i wpływają na pozycje stron w organicznych wynikach wyszukiwania. Odpowiednio zoptymalizowana treść SEO kieruje roboty na właściwe tory, wspomaga proces pozycjonowania i buduje widoczność strony. Wielokrotnie można usłyszeć, że najważniejszym czynnikiem rankingowym jest wartościowa treść na stronie, jednak trzeba pamiętać, że musi być ona zgodna z zasadami SEO.

Jakie są zasady tworzenia treści SEO?

Po pierwsze tekst SEO ma być przejrzysty i czytelny dla odbiorcy. Trzeba skupić się na tym, aby był zwięzły i treściwy. Koniecznie trzeba zadbać o przyciągający tytuł, który zawiera słowa kluczowe, ale jednocześnie jest krótki i nie przytłacza odbiorcy. Google docenia treści bogate i unikatowe, dlatego warto inspirować się z innych stron internetowych i blogów, ale nie zgapiać tekstu słowo po słowie. Długość tekstów SEO powinna zależeć od miejsca publikacji i ilości dobranych fraz. Proces SEO przyśpieszy się dzięki oryginalnym tekstom na stronie, dlatego trzeba unikać plagiatów.

Jak wybierać słowa kluczowe?

Odpowiednie dobranie słów kluczowych to połowa sukcesu pisania tekstów SEO, ponieważ docierają one do określonej grupy docelowej i osiągają zamierzony cel biznesowy. Słowa kluczowe odgrywają ważną rolę w strukturze strony, tekstach SEO, budowie menu oraz w procesie pozyskiwania linków. Dobór słów kluczowych warto rozpocząć od sporządzenia listy najważniejszych pojęć i tematów dla strony internetowej. Początkowo należy stworzyć kilka kategorii tematycznych danej strony internetowej, do których później dobiera się bardziej szczegółowe słowa kluczowe. Tworząc i optymalizując treści na stronę czy bloga warto używać synonimów głównego słowa kluczowego lub używać konkretnego słowa kluczowego w różnych odmianach gramatycznych. Tekst SEO należy odpowiednio nasycić słowami kluczowymi, szczególnie w różnych formach, wtedy tekst będzie naturalny w odbiorze. Natomiast celem nie powinna być jak największa liczba danych fraz, lecz przemyślane rozmieszczenie ich w tekście SEO.

Jak odpowiednio zaplanować długość treści SEO?

Długa treść, która jest przesycona słowami kluczowymi niekoniecznie oznacza najlepszą treść SEO. Dla wyszukiwarki Google ważną rolę odgrywa tekst, który zaspokaja potrzeby użytkowników. Nie ma jednej ogólnej wytycznej jak długi powinien być tekst SEO. Dobranie odpowiedniej długości wpisu określa temat, branża oraz konkurencja. Nie powinno się specjalnie wydłużać tekstu SEO, aby tylko umieścić w nim więcej słów kluczowych, ponieważ teksty mają być przede wszystkim naturalne.

Jest podział pomiędzy tekstami SEO na krótkie i długie.

Do tekstów krótkich zaliczamy pozycje takie jak: infografiki, newslettery, wpisy w mediach społecznościowych oraz krótkie artykuły blogowe. Takie treści powinny być łatwe i przystępne, aby nie zająć czytelnikowi dużo czasu.

Natomiast treści długie to: poradniki, ebooki, wywiady, webinary oraz wpisy blogowe. Długie treści SEO zawierają więcej informacji na dany temat i wzbudzają większe zaangażowanie odbiorców.

Każda z tych treści jest wartościowa pod kątem pozycjonowania strony internetowej. Najważniejsze podczas tworzenia treści SEO jest analiza konkurencji i informacji zwrotnych od użytkowników. Jeśli widzisz, że konkurencja tworzy kompleksowe treści SEO na dane słowo kluczowe to pójdź w jej ślady.

Aby treści SEO osiągnęły oczekiwane rezultaty należy je odpowiednio zoptymalizować. Należy pamiętać, że teksty mają być wartościowe i przyjazne dla klienta. Dodatkowym atutem będzie odpowiedni dobór słów kluczowych, ale bez przesycenia treści SEO tymi frazami. Słowa kluczowe mają być dobrane na podstawie kategorii produktowych i wyszukiwań użytkowników, a sama długość tekstu powinna być dobrana na podstawie konkurencji i oczekiwań potencjalnych klientów.

Aktualności